گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/اصفهان نیازمند نیل به سوی توسعه فراصنعتی است
کد محتوا : 32925
تعداد بازدید: 324
دوشنبه، 6 اسفند 1397
اصفهان نیازمند نیل به سوی توسعه فراصنعتی است
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان:
اصفهان نیازمند نیل به سوی توسعه فراصنعتی است
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: کمبودها و تگناهای موجود بیانگر آن است که توسعه صنعتی دیگر گزینه مناسبی برای شهر اصفهان نیست و این شهر نیازمند نیل به سوی توسعه فراصنعتی است.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان نصیر ملت در شصت و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: همان طور که همگان مستحضرید از جمله مهمترین چالش های پیش روی اصفهان طی چند ساله گذشته و نیز در شرایط کنونی، مسئله آلودگی هوا است. به گونه ای که اصفهان در دی ماه سال جاری، آلوده ترین روزهای سال را با شاخص کیفی 152 تا 181 ( AQI )  همراه  با وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم همشهریان پشت سر گذاشت. 
 
وی افزود: بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست تهران، شاخص آلودگی هوا در کلان شهر تهران از نهم تا دوزادهم دیماه سال گذشته بین 115 تا 150 (AQI) قرار داشته است در حالی که این شاخص در اصفهان در همین ایام حتی در برخی ساعات به عدد 200 که بیانگرِ وضعیت بنفش ( بسیار ناسالم ) است، نزدیک شده است. واقفید که بخش زیادی از این آلودگی هوا از فعالیت صنایع مختلف در اصفهان ناشی می شود؛ در واقعی صنایعی که روزی مزیت شهر اصفهان و عامل شکوفایی اقتصادی آن بوده ، اکنون تبدیل به تهدید شده است. 
 
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: چالش مهم دیگر که دغدغه این روزهای همه شهروندان است موضوع خشکسالی و نبود منابع آبی است. این امر علاوه بر اثراتش بر زیبایی و منظر شهر اصفهان، عملا شهر اصفهان را در حوزه کشاورزی با مشکلات جدی مواجه کرده است. از سوی دیگر، کثرت فعالیت های انسانی، صنعتی و پساب های حاصل در حوضه آبخیز تالاب گاوخونی در گذشته و  از طرف دیگر، افزایش  فرسایش و تولید رسوبات حاوی آلاینده های کشاورزی، علت مهم ورود فلزات سنگین به تالاب گاوخونی و آلودگی آن گردیده است و در صورت عدم احیا تالاب و خشک شدن کامل آن می تواند در آینده ای نزدیک به منبع اصلی تولید ریزگردهای آلوده به فلزات سنگین تبدیل شود که با توجه به سطح ویژه بالای ریزگردها، غلظت فلزات سنگین در آنها 2 تا 3 برابر می گردد به گونه ای که می توان گفت اصفهان امروز بیش از گذشته با  خطر سونامی نمک از نوع کلرور سدیم مواجه است که این مساله باعث نابودی اراضی کشاورزی و ازبین رفتن بالغ بر یکصدهزار هکتار دشت های حاصلخیز درجه یک زاینده رود و نهایتا پیشروی کویر می شود.
 
ملت ادامه داد: کمبودها و تگناهای موجود بیانگر آن است که توسعه صنعتی دیگر گزینه مناسبی برای شهر اصفهان نیست و این شهر نیازمند نیل به سوی توسعه فراصنعتی است؛ توسعه ای که بر پایه فعالسازی و استفاده از ظرفیت هایی نظیرِ اقتصاد گردشگری ، اقتصاد فرهنگ و هنر، اقتصاد دانش بنیان و ... بنا شده باشد که خوشبختانه شهر اصفهان از پتانسیل لازم در این حوزه ها برخوردار است. در حقیقت شهر موزه اصفهان با برخورداری از هنرمندانی با شهرت جهانی و دارای مکاتب مختلف هنری، کسب عنوان هایی همچون "شهر جهانی صنایع دستی" از سوی شورای جهانی صنایع دستی و "شهر خلاق صنایع دستی" از سوی سازمان یونسکو و ثبت تعداد بسیاری از بناهای تاریخی در مجامع قانونی بین المللی و به طور کلی با داشتن مزیت های مطلق و نسبی فراوان در برخورداری از میراث طبیعی و میراث فرهنگی (ملموس و ناملموس) و نیز بهره مندی از زیرساخت های درمانی و دارای پتانسیل با مراتب بالایی برای جذب گونه های مختلف گردشگر است اگر چه در حوزه زیرساخت ها و کالبد شهری وضیعت چندان مطلوبی ندارد.
 
وی تصریح کرد: به لحاظ آماری، آمارها حکایت از آن دارد که در فروردین ماه سال 1396،  اصفهان با ثبت رکورد بی سابقه 85 هزار گردشگر و رشد 800 درصدی در این زمینه، رکورد 40 سال گذشته را شکسته است؛ آمار ورود گردشگران خارجی در فروردین و اردیبهشت سال گذشته  به استان اصفهان با ثبت رکورد بی‌سابقه به ۱۲۳ هزار نفر رسیده که اگر چه این رشد، جای خوشحالی دارد اما با توجه به پتانسیل شهر اصفهان و در مقایسه با سایر شهرهای همتراز در جهان، رقم بالایی نمی باشد. یا به عنوان مثال، سهم کشور ما در صادرات صنایع دستی در دنیا یک درصد (و معادل 300 میلیون دلار) است که این عدد برای ایران و پیشنیه و ظرفیت های بالای صنایع دستی نرخ پایینی است، ضمن آنکه پرسش مهم این است که سهم اصفهان و صنایع دستی ان با 196 رشته ثبت شده، چقدر است؟ این در حالی است که صنایع دستی می تواند ابزاری قابل توجه برای صادرات کالا و ارز اوری، اشتغال زایی، جذب گردشگری خارجی و در نهایت معرفی فرهنگ اصیل مان به جهانیان باشد.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: این مسائل به اختصار بیان شد تا صرفا گوشه ای از اهمیت توجه به موضوع گردشگری به منظور  بهره مندی از منافع اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن روشن شود. موضوعی که در شرایط کنونی امید است تا بتواند موتور محرکه ی رشد و توسعه شهر اصفهان باشد. بر این اساس، با هدف دستیابی به راه حل های موثر جهت توسعه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی،  طرح اصفهان 2020، در شورای شهر، اعلام موجودیت کرده است تا (20) برنامه عملیاتی آن در مناسبات رسمی کشور و سازمان جهانی گردشگری ثبت و سپس اجرایی شود.
 
ملت اظهار کرد: در همین راستا، برنامه ریزی طرح بدین شکل است که طی سال 2019 میلادی، سیاست گذاری ها، فعالیت ها و اقدامات لازم  به گونه ای صورت پذیرد که  سال2020 به عنوان سالی نمادین برای اجرا یا بهره برداری از انواع پروژه های گردشگری  و نیز برگزاری انواع جشنواره ها و رویدادهای شهری باشد و ورود به یک دهه طلایی برای تحولات چشمگیر در حل مشکلات و محدودیت های گردشگری شهر اصفهان را شاهد باشیم. همچنین به منظور اگاهی کامل از اقدامات مورد نیاز ، با اتکا به خرد جمعی و انجام مکاتبه جامع با همه ذی نفعان حوزه های مربوط در بخش های دولتی، عمومی و خصوصی و دریافت نظرات آنان و نیز تشکیل جلسات تخصصی با نخبگان، مولفه های طرح، اهداف و استراتژی ها تدوین گردید که از جمله استراتژی های در نظر گرفته شده است. از آنجمله می توان به بهسازی و ایجاد زیرساخت و روساخت های حوزه گردشگری، هنر و میراث فرهنگی، ارتقاء تسهیلات و خدمات شهری مناسب و استاندارد برای گردشگران شهر اصفهان، شناسایی و احیاء ظرفیت های مغفول گردشگری، هنر و میراث فرهنگی، سرعت بخشی روند تکمیل پروژه های نیمه کاره موثر در حوزه ی میزبان شهری و گردشگری، برگزاری پنل های تخصصی، رویدادها و جشنواره های جاذب گردشگری، توجه به زمینه های جذب انواع مختلف گردشگر با توجه به مزیت های شهر اصفهان، اصلاح زیرساخت های سازمانی مدیریت شهری با هدف اصلاح، ساده سازی و روزآمد کردن قوانین و استانداردهای مرتبط در راستای تسهیل سازی توسعه هنر، صنایع دستی و گردشگری و جذب سرمایه در شهر، جذب سرمایه گذار و تسهیل گری ورود بخش خصوصی به عرصه های گردشگری، هنر و میراث فرهنگی، بهبود جایگاه دیپلماسی شهری با هدف کسب منافع از روابط با شهر های خواهرخوانده، رونق و توانمند سازی موثر خوشه های خلاق صنایع دستی و هنر اشاره کرد.
وی تاکید کرد: گردشگری فعالیتی ترکیبی و مستلزم مشارکت بخش های گوناگون و متعدد جامعه و همه کنش گران است. شامل تمامی پدیده ها و روابط حاصل از تعامل گردشگران، عرضه کنندگان و فروشندگان محصولات جهانگردی است. همان گونه ای که؛ هنرهای سنتی ایران ، گروهی از هنرهای پرپیشینه کشورمان نظیر صنایع دستی ، معماری و هنرهای وابسته ، موسیقی سنتی نواحی و مناطق ، کتابت ونگارگری ، آیین ها و نمایش های سنتی (نظیر تعزیه خوانی و...) را شامل می‌شود.
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: همچنین از جمله اولین اقدامات لازم بعد از تصویب طرح، تشکیل دبیرخانه اجرایی می باشد که امید است دبیرخانه اجرایی پروژه اصفهان 2020 تا پایان  سال 97 تشکیل و در راستای تحقق شهری گردشگر پذیر با نیل به اهداف "افزایش سهم گردشگری، هنر و میراث فرهنگی در اقتصاد محلی" ،  "بازنمایی و صیانت از ارزش های هویتی و معنوی هنر و هنرمندان شهر اصفهان"، "حفظ محیط زیست و میراث طبیعی"، "توسعه و بهبود کالبد شهر" و "استفاده از ابزارهای سیاستی و اجرایی در جهت افزایش مشارکت شهروندی، کاهش اسیب های اجتماعی و افزایش امید و نشاط در شهر" گام های مهم، موثر و اساسی بر دارد.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.