گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/مقوله آسیب های اجتماعی مغفول مانده است
کد محتوا : 33238
تعداد بازدید: 429
يکشنبه، 26 اسفند 1397
مقوله آسیب های اجتماعی مغفول مانده است
رییس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان:
مقوله آسیب های اجتماعی مغفول مانده است
رییس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: جوان گرایی و استفاده از ظرفیت زنان شایسته اعتماد به جوانان و زنان شایسته یعنی اعتماد به آینده، تجربه نشان داده است که هرکجا به جوانان و زنان براساس شایستگی و تخصص شان اعتماد شده است، نشاط و پویایی را شاهد بوده ایم.
کوروش محمدی در هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: با تاسف فراوان باید بپذیریم که خطر رخنه فساد در حوزه مدیریت شهری همواره در کمین منابع انسانی و سرمایه ای ما وجود داشته و دارد که به عنوان یکی از بزرگترین مخاطرات و چالش های مهم مدیریت شهری بشمار می رود و در طی سالیان گذشته خسارات سنگینی را بر بیت المال و حقوق مردم بویژه در کلانشهرها تحمیل نموده است.
 
وی افزود: تولد باندهای فساد با استفاده از رانت های اطلاعاتی و زد وبندهای اداری، در اطراف برخی مدیران ضعیف النفس شهری به تاراج منابع کلان مردم و در نتیجه ایجاد فاصله طبقاتی در جامعه منجر شده است. امروز که به لطف و مدد الهی و با همت والای مردم شریف اصفهان، شورایی یکدست و مصمم به خدمتگزاری صادقانه و شفاف از جریان اصلاح طلبی در راس امور مردم در حوزه مدیریت شهری قرار گرفته است، هیچ گریز و بهانه ای از ما پذیرفته نیست و برماست که بر عهد و پیمانمان با مردم که همانا شفافیت و مبارزه با رانت و فساد است با قدرت و قاطعانه بایستیم و از منافع مردم و شهر جانانه دفاع کنیم. 
 
یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در این راستا اقدامات شایسته ای از سوی شورای پنجم ازجمله راه اندازی سامانه شفاف سازی فعالیتهای شهرداری صورت گرفت اما قطعا کافی نیست و امیدوارم این فرآیند در همه حوزه های مدیریت شهری اعم از پرسنلی، دستمزد و عمرانی گسترش یابد. در این راستا از شهردار محترم اصفهان، معاونین، روسای سازمان‌ها و شرکت های تابعه شهرداری نیز تحقق این امر مهم را به عنوان یک مطالبه عمومی خواستارم و مجدانه خواهان شفاف سازی همه امور و ارتباط مستقیم و واضح با مردم، قطع دستان دلالان و مفسدان در حوزه های مدیریت شهری هستم.
 
محمدی اضافه کرد: جوان گرایی و استفاده از ظرفیت زنان شایسته اعتماد به جوانان و زنان شایسته یعنی اعتماد به آینده، تجربه نشان داده است که هرکجا به جوانان و زنان براساس شایستگی و تخصص شان اعتماد شده است، نشاط و پویایی را شاهد بوده ایم. جوان گرایی یکی از شاخص های مهم سنجش میزان تحرک و پویایی و تقویت جایگاه زنان مایه نشاط و سرزندگی هر جامعه ایست و در شرایط کنونی لازمه رشد و تعالی است.
 
وی افزود: شهرداری و مجموعه مدیریت شهری اصفهان به عنوان یک نهاد عمومی و تاثیر گذار در حوزه فرهنگ، اقتصاد و ساختار جامعه، با نهایت توجه به جوانان شایسته و متخصص به «تحرک» و «پویایی» شهر کمک کند که البته اقدامات شهردار اصفهان در این خصوص دریکسال و نیم گذشته ستودنی است لذا انتظار دارم شهردار محترم اصفهان ضمن تقویت این روند و توجه ویژه به تخصص و شایستگی جوانان بویژه زنان شایسته، تمهید لازم را جهت  استفاده بیشتر از ظرفیت ارزشمند زنان توانمند در عرصه مدیریت شهری پیش بینی نمایند.
 
یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: حمایت از اقشار آسیب دیده به نظر می رسد آنچه در سالیان گذشته در مدیریت شهری کلانشهرهای ما و به ویژه شهر اصفهان مغفول مانده و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته است  مقوله آسیب های اجتماعی و مشخصا " اقشار آسیب دیده " است. باید بپذیریم که اقشار آسیب پذیر جامعه و از جمله کودکان کار که متاسفانه روز به روز هم بدلیل عدم برنامه ریزی موثر و گسترش دامنه فقر و بسیاری دلایل دیگر بر تعدادشان افزوده می شود جزیی از جامعه و از شهروندان این شهر هستند و بهمین دلیل وظیفه حمایت و ساماندهی از این اقشار را باید بیش از پیش احساس نموده و با برنامه ریزی دقیق و اهتمام کارشناسی، در جهت کاهش دردهای اقشار آسیب پذیر و پیشگیری از بروز آسیب‌های جدید تلاش کنیم. 
 
محمدی ادامه داد: همه ما به خوبی به این امر واقفیم که وجود یک متکدی، یک کودک در حال کار در سطح شهر یا حتی یک زن آسیب دیده با رفتاری نا متعارف، معلول عوامل مختلفی همچون نابرابری های اجتماعی یا بی عدالتی در توزیع امکانات و ثروت ها و موقعیت های اجتماعی است. 
 
وی تصریح کرد: مطلوب است که شورای شهر و شهرداری با همکاری دستگاه هایی همچون بهزیستی، فرهنگ و ارشاد و اسلامی، نیروی انتظامی، صدا و سیما و ... از محرومیت نشسته بر چهره شهر غبار زدایی نمایند. و نیز مطلوب است که به جای روش های سلبی و پاک کردن صورت مساله، هرچه سریعتر نقشه ی راه و مدلی موثر در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی در کلانشهر اصفهان تدوین گردد تا از آن رهگذر، ضمن پیشگیری از بروز آسیبهای جدید، عزت و منزلت اجتماعی به اقشارآسیب دیده جامعه نیز بازگردانده شود. لذا بهترین و موثر ترین رویکرد در شرایط کنونی، عبارت از تلاش در جهت توانمندسازی آحاد زنان و مردان جامعه و تسهیل زمینه های مشارکت آنان در توسعه و پیشرفت شهر است که به مدد الهی و همت همکاران در کمیسیونهای فرهنگی، و اجتماعی شورا این مقوله با حساسیت، و جدیت در حال انجام است و بسیار خرسندم از تخصیص ردیفهای بودجه ای ویژه سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، اجرای طرح مرکز جامع آموزش و توانمند سازی افراد آسیب دیده اجتماعی و تصویب اعتبار ویژه راه اندازی دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی ویژه ساماندهی مناطق حاشیه نشین اصفهان که با همراهی و همت اعضای محترم شورا این امر میسر می‌شود.
یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: انسان موجودی هدفمند و جویای نشاط، خوشبختی و سعادت است و تا زمانی که به آنچه می خواهد دست نیابد احساس نشاط، خوشبختی و سعادت نمی کند. شاید به جرأت بتوان گفت همه تلاش هر انسان در جهت یافتن شادی، نشاط و خوشبختی در آینده است. احساس نشاط یکی از مهمترین پشتوانه های ما برای مقابله با مشکلات است.
محمدی ادامه داد: نشاط اجتماعی، اثرات قابل توجهی بر زندگی شهروندان و جامعه دارد که ازآن جمله می توان به احساس تعلق، همبستگی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی و نیز ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی، اجتماعی و رضایت از زندگی اشاره کرد که همه این موارد به عنوان عواملی موثر در جهت کاهش هزینه‌های مردم، افزایش امید، ارتقاء کیفیت زندگی و در نهایت کاهش آسیب‌های اجتماعی محسوب می شوند.
 
وی تاکید کرد: متاسفانه برخی گزارش‌ها حاکی از این است که از حیث نشاط اجتماعی کلان‌شهر اصفهان نیازمند توجه جدی است. برخی آمارها حکایت از افزایش میزان نزاع و افسردگی دارد. از طرفی وجود نا هنجاری‌های اجتماعی در نهاد خانواده و به ویژه آمار بالای طلاق، مشکلات زیست محیطی از جمله خشکی زاینده رود، آلاینده های صوتی و زیست محیطی و مسایل اجتماعی همچون اعتیاد و گسترش حاشیه نشینی، و ... بر نشاط اجتماعی شهر سایه انداخته اند. 
 
رییس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: در یک سال گذشته آمار خشونت‌های پنهان و بروز رفتارهای مازوخیستی برخی نوجوانان بر علیه سلامت خویش که در قالب خود زنی های دختران در مدارس و گزارش های دریافتی مواردی از اقدام به خودکشی درشهر ازجمله دو دختر نوجوان خود را نشان داده است، همه و همه نشان از کاهش نشاط اجتماعی دارد.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.