• 1400-09-05 12:26
  • کد محتوا:53490
با فقدان برنامه جامع برای توسعه مواجه هستیم 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اکنون با فقدان برنامه جامع برای توسعه شهر مواجه هستیم بنابراین باید از ظرفیت مشاوران در شهرهایی با موقعیت و منزلت اصفهان نیز استفاده کرد و نگاه فراتری داشته باشیم. 

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان،  محمد نورصالحی در پنل تخصصی بررسی برنامه جامع شهر اصفهان رویداد "شهر برنامه" اظهار کرد: دانش بومی برای تدوین برنامه‌های شهری ظرفیتی است که از گذشته در اصفهان وجود داشته و تهیه آمایش استان یکی از نمونه‌های آن است. 

وی افزود: تدوین برنامه شهری اصفهان که در سال ۶۷ تهیه شد توسط کارشناسان مسکن و شهرسازی اصفهان انجام شد هرچند که از زمان تصویب و کارآمدی آن گذشته است. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: اصفهان در دوره‌های مختلف هیچ‌گاه بدون برنامه نبوده و در ادوار گذشته با وجود شدت و ضعف مدیریتی این برنامه‌ها تدوین و اجرا شده و حرکت شهر طبق آن وجود داشته است. 

وی با بیان اینکه این ظرفیت را توفیقی ملی می‌دانیم که در اصفهان بروز پیدا کرده است، ادامه داد: اکنون با فقدان برنامه جامع برای توسعه شهر مواجه هستیم بنابراین باید از ظرفیت مشاوران در شهرهایی با موقعیت و منزلت اصفهان نیز استفاده کرد و نگاه فراتری داشته باشیم. 

نورصالحی با تاکید بر اینکه باید از تجربه دیگران در حد ایده گرفتن استفاده کرد، افزود: اصفهان یکی از شهرهای تاریخی دنیاست لذا باید در تراز این شهرهای جهانی در تدوین برنامه‌های شهری آن اقدام کرده و از تجاربی که در چنین شهرهایی وجود دارد، استفاده کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: اکنون نسبت به گذشته در شهر و شهرداری، استان و کشور توانمندی‌های بیشتری اضافه شده است بنابراین چندان معتقد به خط‌کشی اصفهانی و غیر اصفهانی در کمک گرفتن از متخصصان نیستیم و باید از تجارب شهرهای واجد ارزش در این مسیر استفاده کرد. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: باید به تفاهم و تعامل در این مسیر بیشتر توجه شده و از ظرفیت قانونی در مجموعه مدیریت استان و نخبگان و متخصصانی که در این امر تجربه دارند برای کمک استفاده کرد. 

وی افزود: البته این اتفاق باید در گستره کشور اتفاق افتاده و بزرگانی که نگاه ویژه به اصفهان دارند و حتی در این شهر و کشور ساکن نیستند نیز به همکاری دعوت شوند و آن‌ها نیز تبیین کنند که اصفهان باید در آینده به چه سمتی برود. 

نورصالحی اظهار کرد: توسعه اصفهان نباید به سمت توسعه صنعتی می‌رفت و حال که رفته است باید از آن جلوگیری شده و این مسیر به سمت گردشگر پذیری سوق پیدا کند؛ توسعه فضایی و جمعیت‌پذیری اصفهان نباید بیش از این گسترش یافته و لازم است صنایع دانش‌بنیان جایگزین صنایعی شود که آلودگی زیاد دارند و آب‌بر هستند. 

وی با بیان اینکه اصفهان در سال‌های اخیر مهاجرپذیر بوده اما نه مهاجران نخبه، گفت: امیدواریم در مسیر تدوین برنامه جامع روسفید باشیم و اندازه توان خود کار کنیم تا در نتیجه آن قشر آسیب‌پذیر شهر نیز منتفع شده، علاوه بر توجه به ابعاد فیزیکی، توسعه شهر با برنامه و رو به رشد پیش برود و روزی برسد که جمعیت غیر شاغل و منطقه کم‌برخوردار در اصفهان نداشته باشیم. 

انتهای پیام/